Governor

INFORMATION

Name Date of Appointment Term of Appointment Resignation (if applicable) Type of Appointment Business Interests 2020/21 Attendance 2019/20 Pecuniary Interests Declared 2019/20
Name of Organisation Nature of Relationship Date From
Mohammed Jawad Amin September 2017 4 years   Chair Silverdale Solicitors Director 2006 3/3 None
Cheetham Hill Academy Board Member 2011
Communities for All Director 2015

Khirza Mosque

Dar Property & Development Ltd

Whittaker Holdings NW Ltd

Trustee

Director

 

Director

2009

2018

 

2019

Susan Lomas September 2017 4 years   Trust Sue Lomas Ltd Director 2010 3/3 None
Youth Focus NW Trustee 2016
Skelton Bounty Trust Trustee 2019
Ducky of Lancaster Trust Trustee 2019
Talat-Farooq Awan September 2017 4 years   Trust None N/A N/A 2/3 None
Lubna Rehman September 2017 4 years 12/12/2019 Trust None N/A N/A 0/1** N/A
Mohammad Habeebullah October 2017 4 years   Trust Al-Falah Islamic Trust Social Welfare Centre Trustee and Vice Chair 1990 3/3 None
Prestwich Muslim Welfare Trust Trustee and Chair 1998
Tahir Iqbal October 2017 4 years   Trust None N/A N/A 3/3 None
Justin Wilson October 2017 4 years   Trust Enlightened HR Support Services Ltd Director/Shareholder 2011 3/3 None
Archbishop of York’s Youth Trust Director/Member 2018
Asif Khamisa July 2018 4 years   Parent AA Projects Associate Director 2013 2/3 None
Afifah Academy Director 2018
Shabir Fazal April 2019 Term of employment   Staff: Principal None N/A N/A 3/3 None

Waleed Ahmed

December 2019

4 years

 

Staff

None

N/A

N/A

2/2*

None

The Spring 2020 Local Governing Body meeting was cancelled due to the Covid-19 pandemic. 

*appointed/elected during the 2019-20 academic year.

**resigned/term of office ended during the 2019-20 academic year.